Bodhee Prep-Online CAT Coaching | Online CAT Preparation | CAT Online Courses

Get 30% OFF on CAT Crash Course. Code: LASTLAP. Course starts from 18th Sept Enroll Now

CAT 2021 Quant Question [Slot 1] with Solution 06

Question
Onion is sold for 5 consecutive months at the rate of Rs 10, 20, 25, 25, and 50 per kg, respectively. A family spends a fixed amount of money on onion for each of the first three months, and then spends half that amount on onion for each of the next two months. The average expense for onion, in rupees per kg, for the family over these 5 months is closest to
  1. 26
  2. 18
  3. 16
  4. 20
Option: 2
Solution:
Let us assume the family spends Rs. 100 each month for the first 3 months and then spends Rs. 50 in each of the next two months. Then amount of onions bought = 10, 5, 4, 2, 1, for months 1-5 respectively. Total amount bought = 22kg. Total amount spent = 100+100+100+50+50 = 400. Average expense = \(\frac{{400}}{{22}} = Rs.18.18 \approx \;18\)
CAT Online Course @ INR 12999 only

CAT 2021 Quant questions with Solutions

CAT online Courses

CAT 2023 Mock Test Series

  • 400+ Topic Tests
  • 45 Sectional tests
  • 20 Mock Tests (Video Solutions)
  • Only at INR 2499

20% Discount Code: GET20

FREE CAT Prep Whatsapp Group

CAT 2023 Online Course at affordable price