CAT Quant Practice Problems

Question: My son adores chocolates. He likes biscuits. But he hates apples. I told him that he can buy as many chocolates he wishes. But then he must have biscuits twice the number of chocolates and should have apples more than biscuits and chocolates together. Each chocolate cost Re 1. The cost of apple is twice the chocolate and four biscuits are worth one apple. Then which of the following can be the amount that I spent on that evening on my son if number of chocolates, biscuits and apples brought were all integers?

Rs. 34
Rs. 33
Rs. 8
None of these
Show Answer
Please Login to see the answer



Back to Main Page

CAT Quant Online Course


  • 1000+ Practice Problems
  • Detailed Theory of Every Topics
  • Online Live Sessions for Doubt Clearing
  • All Problems with Video Solutions
₹ 2999
CAT Quant Practice Problems
5 (100%) 10 votes