CAT Quant Practice Problems

Question: Two oranges, three bananas and four apples cost Rs.15. Three oranges, two bananas and one apple cost Rs 10. I bought 3 oranges, 3 bananas and 3 apples. How much did I pay?

Rs.10
Rs.8
Rs.15
cannot be determined
Show Answer
Please Login to see the answer



Back to Main Page

CAT Quant Online Course


  • 1000+ Practice Problems
  • Detailed Theory of Every Topics
  • Online Live Sessions for Doubt Clearing
  • All Problems with Video Solutions
₹ 2999
CAT Quant Practice Problems
5 (100%) 10 votes