CAT Quant Practice Problems

Question: What is the price of mangoes per kg?

I. Ten kg of mangoes and two dozens of oranges cost Rs.252.

II. Two kg of mangoes could be bought in exchange for one dozen oranges.


  1. The question can be answered with the help of statement I alone,
  2. question can be answered with the help of statement II, alone,
  3. Both, statement I and statement II are needed to answer the question, and
  4. The question cannot be answered even with the help of both the statements.

Correct Option:3

CAT 2019 Online Course


CAT Quant Questions with Video Solutions


CAT Quant Practice Problems
4.5 (89.41%) 17 vote[s]